Ελλάδα – Πολωνία 101-78: Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα του «Ακρόπολις» – Δείτε τα highlights

Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 24 πόντους

by Times Newsroom

Με το δεξί μπήκε στο τουρνουά Ακρόπολις η Εθνική Ελλάδας, η οποία νίκησε με 101-78 την Πολωνία έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο (24π.) και Ντόρσεϊ (19π.), συνεχίζοντας την προετοιμασία της για το Eurobasket, όπου ο στόχος είναι η κατάκτηση ενός μεταλλίου.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα για την Εθνική ομάδα, αφού στο 5λεπτο το σκορ ήταν… 18-2, με τον Αντετοκούνμπο να έχει 10 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Ο Καλάθης έδινε τον ρυθμό, ο Greek Freak έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στους αντιπάλους του και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 27-10. Και αυτό τα λέει όλα για την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο β’ 10λεπτο, όμως, η Πολωνία αιφνιδίασε και με σερί 15-0 (!) κατάφερε ακόμη και να περάσει μπροστά στο σκορ με 36-35 στο 15′, έχοντας επιμέρους σκορ 25-5 μέσα σε έξι λεπτά… Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σοβαρεύτηκε, βρήκε ξανά ρυθμό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (50-37).

Από εκεί και πέρα, στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Ντόρσεϊ όμως να βρίσκει το χέρι του και να δίνει λύσεις στην επίθεση, με την Ελλάδα να διατηρεί σταθερά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων, κλείνοντας το γ’ 10λεπτο με το σκορ στο 69-59. Η Πολωνία προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου να μειώσει αλλά δεν κατάφερε κάτι ιδιαίτερο, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να αναλαμβάνει να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ με καρφώματα και τάπες, για να έρθει τελικά η νίκη με +23 (101-78) για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78