Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα

Ο Παναθηναϊκός παλεψε, αλλά ηττήθηκε με 71-68 από την ελλιπή Ρεάλ στην πρεμιέρα της Euroleague.

by Times Newsroom

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος χρειάζεται χρόνο για να δέσει ως ομάδα, είχε δύσκολη αποστολή στην 1η αγωνιστική της Euroleague αφού υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κατάφερε να φύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη επικρατώντας με 71-68, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε βασικά από την αστοχία των πράσινων.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκανε μεγάλες αλλαγές στο ρόστερ και άλλαξε και προπονητή, βασίστηκε από νωρίς στην άμυνά του για να βάλει δύσκολα στους Ισπανούς και η αλήθεια είναι ότι τα πήγαινε καλά στα πρώτα λεπτά, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Αυτό άλλαξε όταν οι Μαδριλένοι ξέφυγαν με +8 (13-21) αλλά οι πράσινοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο -1 (22-23).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει (26-23), για να ακολουθήσουν… σερί και από τις δύο πλευρές. Η Ρεάλ πήγε στο +4 (28-32), οι πράσινοι με τρίποντα των Πονίτκα και Γκριγκόνις το έκαναν 34-32 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-38.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και αυτό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Ταβάρες να δίνει λύσεις στους φιλοξενούμενους και τον Γουίλιαμς να απαντάει από πλευράς γηπεδούχων. Έτσι, η μάχη συνεχιζόταν και αυτό φαινόταν και στο σκορ, όπου μία περνούσε η μία ομάδα και μία η άλλη, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τους πράσινους στο -3 (51-54). Σκορ που θα μπορούσε να ήταν εντελώς διαφορετικό αν ο Παναθηναϊκός ήταν λίγο εύστοχος από την περιφέρεια.

Δεν ήταν όμως, σε αντίθεση με τους Κοζέρ και Γιουλ που βρήκαν μεγάλα σουτ και έστειλαν τη Ρεάλ στο +7 (55-62) στο 34′, με τον Πάρις Λι όμως να βγαίνει μπροστά για τους πράσινους, βάζοντάς τους μπροστά (65-64) στο 37′ με διαδοχικά τρίποντα. Οι Μούσα και Γιουλ, όμως, έκαναν τη διαφορά για τους Ισπανούς που ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να φύγουν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη (68-71).

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάλης, Λι 12 (3/9 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (3/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 15 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2 (5 κλεψίματα), Πονίτκα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα), Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 8 (2), Χεζόνια 8 (2), Σέρχιο 2, Ντεκ 9 (13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Πουαριέ 3 (5 ριμπάουντ), Κορνελί 2 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιούλ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιαμπουσέλε 6 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μούσα 13 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).