Ήττα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ (88-79)

by Times Newsroom 1

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε κοντά σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, έλεγξε το ματς για 32 λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο δεν… άντεξε στην αντεπίθεση της Μακάμπι Τελ Αβίβ και γνώρισε την ήττα με 88-79.

H Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό ήταν ένα από τα στοιχεία που έδωσαν το προβάδισμα στο σκορ στον Παναθηναικό ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» ήταν συγκεντρωμένοι και ο «καυτός» Τόμας έδωσε διαφορά 11 πόντων (15-4, 5′)στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Η άμυνα παρέμεινε σε εξαιρετικό επίπεδο για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στο +13 (11-24, 9′) και στη συνέχεια στο +16 (11-27, 9′), διαφορά που παρέμεινε και στο τέλος του εξαιρετικού πρώτου δεκάλεπτο για το «τριφύλλι» (13-29).Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με διάθεση να επιστρέψουν στο ματς, αλλά η καλή επιθετική λειτουργία του Παναθηναικού ΟΠΑΠ τον κρατούσε σταθερά σε θέση οδηγού (19-35, 13′). Ο Παπαπέτρου ήταν ασταμάτητος και η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (21-38, 14′), προτού υπάρξει μικρή επιστροφή από την πλευρά της Μακάμπι Τελ Αβίβ (31-40, 16′), η οποία βρήκε τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ευστόχησε σε σουτ, εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή διάθεση του Παναθηναϊκού και μείωσε στους πέντε (41-46, 19′), ενώ η κόρνα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο -3 (43-46).

Η αλλαγή στο μομέντουμ «ξύπνησε» το «τριφύλλι», που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να… δαγκώσει στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για περίπου 2,5 λεπτά και αυτόματα ανέβασαν την διαφορά στους 8 (43-51, 22′) και λίγο αργότερα στους 9 (45-54, 23′) με τρίποντο του Παπαπέτρου. Ο Χάντερ βρήκε χώρο και ανέλαβε δράση για να μειώσει ξανά στους 3 (54-57, 25′), όμως ο φόργουορντ του Παναθηναικού δεν… αστοχούσε με τίποτα και το τέταρτο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες επέτρεψε στην ομάδα του να μείνει σταθερά μπροστά (54-63, 27′). O Τόμας πήρε την σκυτάλη για το +10 του Παναθηναικού ΟΠΑΠ (57-67, 28′), όμως το «roller coaster» συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με +4 για τους «πράσινους (65-69).

Το τρίποντο του Ντόρσει έφερε το ματς στα ίσια (71-71) και όλα ξεκίνησαν από το “μηδέν”, με εφτά λεπτά για το τέλος. Ακολούθησε ρεσιτάλ τριπόντων και από τις δύο μεριές, μέχρι που ο Μπράιαντ έδωσε προβάδισμα (79-77), επιβεβαιώνοντας το μομέντουμ της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Ουίλμπεκιν πήρε το… όπλο του (84-77, 36′) και οι Ισραηλινοί απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.