Πέρασαν οι Ισπανοί στα ημιτελικά (100-90)

Η Ισπανία νίκησε με 100-90 τη Φινλανδία και προκρίθηκε στους «4» του Eurobasket και περιμένει Ελλάδα ή Γερμανία

by Times Newsroom

Ο Γκάρι Λίνεκερ είχε πει ότι πάντα στο τέλος στο ποδόσφαιρο κερδίζουν οι Γερμανοί. Αυτή η φράση στο μπάσκετ πρέπει να παραφραστεί. Γιατί εκεί στο τέλος η νίκη πάει στην Ισπανία.

Η Ισπανία αν και βρέθηκε λίγο πριν το ημίχρονο πίσω με 14 πόντους γύρισε με τα αδέλφια Ερνάνγκομεθ και τον Ρούντι σε φανταστική μέρα το παιχνίδι και έκλεισε θέση στην 4αδα του Eurobasket περιμένοντας την Ελλάδα ή την Γερμανία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ισπανία να έχει στα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του ματς αλλά η Φινλανδία πάτησε το turbo και ξέφυγε στα μέσα της περιόδου ήδη με +10 (17-27) για να κλείσει με σκορ στο +11 (19-30) με ένα τρίποντο του Γιαντούνεν πίσω από το κέντρο.

Η Φινλανδία είχε υπνωτίσει για τα καλά τους Ισπανούς και η διαφορά πήγε και στο +15 (35-50) όμως τα αδέλφια Ερνάνγκόμεθ ήταν ανίκητα και έκλεισε το ημίχρονο στο 43-52.

Αυτό ήταν και το δώρο των Ισπανών που στην επανάληψη ξύπνησαν με τους Βίλι και Χουάντσο να κάνουν πάρτι και να σβήνουν σε περίπου 5 λεπτά το +10 και να περνάνε και μπροστά στο 25′ με (60-55). Η διαφορά πήγε και στο +8 αλλά ο Μάρκανεν έγραψε στο τέλος της περιόδου το 73-67.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο αλλά αρχικά ο Μπριθουέλα και μετά ο Ρούντι με δύο τεράστια τρίποντα από τα 9 και 10 μέτρα αντίστοιχα ανέβασαν την διαφορά στο +11 (95-84) και υπέγραψαν τη νίκη των Ισπανών με 100-90 που τους έστειλε στην 4αδα που δεν έχουν λείψει από το 1999 και έπειτα και έδειξαν πως κανένας δεν πρέπει να διαγράψει από τα φαβορί για την κατάκτηση τους «Φούτιας Ρόχας».

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90