Προσφορά προπώλησης: 7 ευρώ από 9-16 Σεπτεμβρίου 2019, για όλες τις παραστάσεις για οποιαδήποτε ημερομηνία

Το Θέατρο του Νέου Κόσμου παρουσιάζει για την περίοδο 2019 – 2020 ένα ρεπερτόριο ιδιαίτερα πλούσιο, με παραγωγές, συμπαραγωγές και συνεργασίες που θα βρουν στέγη όχι μόνο στη σταθερή του έδρα (Αντισθένους 7), αλλά και στο Θέατρο Τζένη Καρέζη, το Θέατρο Άνεσις, το Bios, το Tempus Verum-Εν Αθήναις και το Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν.

Το Θέατρο του Νέου Κόσμου δίνει τη δυνατότητα στο θεατρόφιλο κοινό να απολαύσει νέες παραγωγές, αλλά και ενδιαφέρουσες επαναλήψεις. Ανάμεσα σε αυτές που ξεχωρίζουν είναι η παράσταση «Ξαφνικά Πέρσι το Καλοκαίρι» σε σκηνοθεσία Γιώργου Παπαγεωργίου, αλλά και το «Ρίττερ, Ντένε, Φος» του Τόμας Μπέρνχαρντ.

Για όσους δεν πρόλαβαν την περσινή θεατρική σεζόν, τους δίνεται η ευκαιρία να απολαύσουν τις μεγάλες επιτυχίες «Αρίστος» και «Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα», αλλά τον «Θείο Βάνια» που προκάλεσε αίσθηση πέρσι.


ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ 2019 – 2020

 

Η  Τ Ρ Α Γ Ι Κ Η  Ι Σ Τ Ο Ρ Ι Α  Τ Ο Υ  Α Μ Λ Ε Τ,  Ε Ν Ο Σ  Π Ρ Ι Γ Κ Ι Π Α  Τ Η Σ   Δ Α Ν Ι Α Σ

του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Έκτορας Λυγίζος
Ομάδα GRASSHOPPER
Κεντρική Σκηνή
5.10.2019 – 24.11.2019

Τ Ο  Ξ Υ Π Ν Η Μ Α  Τ Η Σ  Α Ν Ο Ι Ξ Η Σ

του Φρανκ Βέντεκιντ
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Καραντζάς
Κεντρική Σκηνή
7.10.2019 -14.01.2020

L O V E  N O T

της Θεοδώρας Καπράλου
GOO Theater Company
Σκηνοθεσία: Θεοδώρα Καπράλου
Κάτω Χώρος
7.10.2019 – 28.01.2020

Ο  Α Γ Ν Ο Σ  Ε Ρ Α Σ Τ Η Σ

του Ντέιβιντ Πλαντ
UBUNTU
Σκηνοθεσία: Άρης Λάσκος
Δώμα
11.10.2019 – 17.11.2019

M U T E

του Γιώργου Χρυσοστόμου και της Σοφίας Πάσχου
Σκηνοθεσία: Σοφία Πάσχου και Γιώργος Χρυσοστόμου
Κεντρική Σκηνή
17.10.2019 – 19.01.2020

Μ Υ Ρ Τ Ο Σ

Παράσταση βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Παύλου Μάτεσι
Ομάδα 4Frontal
Σκηνοθεσία: Θανάσης Ζερίτης
Δώμα
21.10.2019 – 12.11.2019

Ο  Γ Ι Ο Σ

του Φλοριάν Ζελλέρ
Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
Κεντρική Σκηνή
5.12.2019 – 12.04.2020

Φ Τ Ε Ρ Α  Μ Π Ε Κ Α Τ Σ Α Σ

του Θανάση Βαλτινού
Ομάδα 4Frontal
Σκηνοθεσία: Θανάσης Ζερίτης
Δώμα
17.01.2020 – 12.04.2020

Ξ Α Φ Ν Ι Κ Α  Π Ε Ρ Σ Ι  Τ Ο  Κ Α Λ Ο Κ Α Ι Ρ Ι

του Τενεσσή Ουίλλιαμς
GOO Theater Company
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παπαγεωργίου
Κεντρική Σκηνή
24.01.2020 – 12.04.2020

Α Φ Ρ Ι Κ Η

ή Πώς να φυτέψετε τον νεκρό αδελφό σας
Ομάδα Fem Tettix
Σκηνοθεσία: Κατερίνα Αγγελίτσα, Αγγελική Γρηγοροπούλου, Ίρις Κατσούλα
Κάτω Χώρος
03.02.2020 – 14.04.2020

Τ Α Κ Ο Κ Κ Ι Ν Α Τ Ε Τ Ρ Α Δ Ι Α

της Ελεάνας Γεωργούλη
Σκηνοθεσία: Ελεάνα Γεωργούλη
Κάτω Χώρος
7.02.2020 – 12.04.2020

Ε Ρ Ω Τ Ο Κ Ρ Ι Τ Ο Σ  T R A V E L /

στη γη της ομοιοκαταληξίας
bijoux de kant
Σκηνοθεσία: Γιάννης Σκουρλέτης
Κεντρική Σκηνή
10.02.2020 – 14.04.2020

Α Π Ο Σ Τ Α Σ Η  Α Ν Α Π Ν Ο Η Σ

του Τάσου Γουδέλη
Σκηνοθεσία: Μαρία Αιγινίτου
Δώμα
10.02.2020 – 14.04.2020

Μ Α Κ Ι Ν Α Λ

της Σόφι Τρέντγουελ
Ομάδα ΠΥΡ
Σκηνοθεσία: Ιώ Βουλγαράκη
Κεντρική Σκηνη
27.04.2020 – 02.06.2020

Γ Ε Λ Ω Ν Τ Α Σ  Α Γ Ρ Ι Α

του Κρίστοφερ Ντουράνγκ
Σκηνοθεσία: Νάνσυ Μπούκλη, Πάνος Παπαδόπουλος
Κάτω Χώρος
27.04.2020 – 02.06.2020

ΘΕΑΤΡΟ ΤΖΕΝΗ ΚΑΡΕΖΗ

Π Ο Ι Ο Σ  Σ Κ Ο Τ Ω Σ Ε  Τ Ο  Σ Κ Υ Λ Ο  Τ Α  Μ Ε Σ Α Ν Υ Χ ΤΑ

του Σάιμον Στήβενς
Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
Από 2.10.2019

H I M M E L W E G

(Ο δρόμος για τον ουρανό)
του Χουάν Μαγιόργκα
Σκηνοθεσία: Έλενα Καρακούλη
7.10.2019 – 26.11.2019

Θέατρο για Παιδιά!

Ω Σ  Τ Η Ν  Α Κ Ρ Η  Τ Ο Υ  Κ Ο Σ Μ Ο Υ

της Μαρίας Παπαγιάννη
C. for Circus – Θάνος Μικρούτσικος
Σκηνοθεσία: Σπύρος Χατζηαγγελάκης
Από 29.09.2019

ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΕΣΙΣ

Η  Μ Ε Θ Ο ΔΟ Σ  Γ Κ Ρ Ο Ν Χ Ο Λ Μ

του Τζόρντι Γκαλθεράν
Σκηνοθεσία: Γιάννης Μόσχος
Βασισμένη στη σκηνοθεσία του Διαγόρα Χρονόπουλου
Από 16.10.2019

Α Ρ Ι Σ Τ Ο Σ

Παράσταση βασισμένη στο μυθιστόρημα
του Θωμά Κοροβίνη «Ο γύρος του θανάτου»
GOO Theater Company
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παπαγεωργίου
Από 21.10.2019

Θέατρο για Παιδιά!

Η  Μ Ω Β  Ο Μ Π Ρ Ε Λ Α

Παράσταση βασισμένη στο μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη
Σκηνοθεσία: Δήμητρα Λαρεντζάκη
Από 12.10.2019

BIOSMain

Ο  Θ Ε Ι Ο Σ  Β Α Ν Ι Α Σ

του Άντον Τσέχωφ
Σκηνοθεσία: Μαρία Μαγκανάρη
2.10.2019 – 5.01.2020

Τ Ο  Δ Α Χ Τ Υ Λ Ι Δ Ι  Τ Η Σ  Μ Α Ν Α Σ

του Γιάννη Καμπύση
Σκηνοθεσία: Παύλος Παυλίδης
14.10.2019 – 07.01.2020

TEMPUS VERUM – ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ

Ε Π Ι Θ Ε Ω Ρ Η Τ Η Σ

Παράσταση βασισμένη στο έργο του Νικολάι Γκόγκολ
Σκηνοθεσία: Γιώργος Παπαγεωργίου
7.10.2019 – 21.01.2020

ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΡΟΛΟΥ ΚΟΥΝ

Ο  Γ Λ Α Ρ Ο Σ

του Άντον Τσέχοφ
Σκηνοθεσία: Γιάννης Παρασκευόπουλος
Φρυνίχου
16.10.2019 – 18.01.2020

Ρ Ι Τ Τ Ε Ρ, Ν Τ Ε Ν Ε, Φ Ο Σ

του Τόμας Μπέρνχαρντ
Σκηνοθεσία: Μαρία Πρωτόπαππα
Υπόγειο
18.10.2019 – 26.01.2020