Μουντιάλ 2022-Τελικός: Τα πέναλτι έκριναν τον Παγκόσμιο πρωταθλητή – Η Αργεντινή και ο Μέσι στον θρόνο – Κέρδισε 4-2 την Γαλλία

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-2, ενώ η παράταση 1-1.

by Times Newsroom

Ο 22ος τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου κρίθηκε στα πέναλτι. Υστερα από ένα συναρπαστικό 120λεπτο, Αργεντινή και Γαλλία έλυσαν τις διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα».

Η Αργεντινή προγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τον Μέσι και τον Ντι Μαρία και έδειχνε ότι ήταν το πρώτο φαβορί για να πάρει τον τίτλο. Μάλιστα μέχρι το 80′ η Γαλλία ήταν ανύπαρκτη, μέχρι που ο Μπαπέ πήρε το «όπλο» του και με δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό έστειλε τον τελικό στην παράταση.

Μια παράταση που είχε απίστευτο θρίλερ, καθώς η Αργεντινή προηγήθηκε με 3-2 με δεύτερο γκολ του Μέσι, όμως στο 117′ ο Μπαπέ με δεύτερο εύστοχο κτύπημα πέναλτι ισοφάρισε σε 3-3. Έτσι ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι με νικήτρια την Αργεντινή.