5ο Διεθνές Φεστιβάλ Συνεργατικού & Ανεξάρτητου Κινηματογράφου – CINERGO 22-29 Ιουνίου

...είναι το μοναδικό φεστιβάλ στην Ελλάδα που έχει ως κεντρικό άξονα την παρουσίαση ταινιών από όλο τον κόσμο οι οποίες έχουν δημιουργηθεί μέσα από ένα μοντέλο συνεργατικό, χωρίς αρωγή από δημόσιες επιχορηγήσεις.

by Times Newsroom

Το Διεθνές Φεστιβάλ Συνεργατικού & Ανεξάρτητου Κινηματογράφου – CINERGO είναι το μοναδικό φεστιβάλ στην Ελλάδα που έχει ως κεντρικό άξονα την παρουσίαση ταινιών από όλο τον κόσμο οι οποίες έχουν δημιουργηθεί μέσα από ένα μοντέλο συνεργατικό, χωρίς αρωγή από δημόσιες επιχορηγήσεις. Η επιλογή ταινιών με κριτήριο τη συνεργατική διαδικασία παραγωγής, αποτελεί την κεντρική φιλοσοφία του φεστιβάλ που επιθυμεί να αναδείξει τη συνεργατικότητα ως ένα βιώσιμο και δημοκρατικό μοντέλο δημιουργίας και διάχυσης του καλλιτεχνικού έργου.

Διοργάνωση: Δήμος Δάφνης – Υμηττού
Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Τεχνοχώρος Εργοτάξιον ΑΜΚΕ
Συντονισμός διοργάνωσης: Ondine ΑΜΚΕ

-ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ-

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

22/6

21:00 (Εξωτερικός χώρος)

On the hill | Dir. George Stagakis | 17’12” | Greece
So hum | Dir. Ioanna Fragkiskou |12’20” |Greece
In a Fishbowl | Dir. Konstantinos Fragkoulis | 75’ | Greece
Closer | Dir. Augustė Gerikaitė | 20’ | Lithuania
Comet 2060 Chiron | Dir. Yorgos Kakakios | 19’ | Greece

23/6

21:00 (Εξωτερικός χώρος)

Anemakis the little fish | Dir. Georgia Theofanous, Vivi Markatos | 5’ | Greece
To Esteban | Dir. Héctor Almeida | 16’52” | Cuba
Missing Footsteps | Dir. Daniel Sousa | 9’52” | Portugal
Through the mirror | Dir. Iskenderoglou Vasiliki | 2’28” | Greece
Patellidae | Dir. Elpida Koumpoura | 17’22” | UK
Astronauts | Dir. Pedro Murad | 6’51” | Brazil
The Doorman | Dir. Daniel Herz, Pedro Murad | 5’12” | Brazil
Eir’s breath | Dir. Karlos Alastruey | 27’51” | Spain
Rock Paper Scissors | Dir. Christina Penteridou | 4’ | Greece
Masterpiece | Dir. Valentin Sun | 10’ | Serbia
Water | Dir. Maxim Akbarov | 14’55” | Kazakhstan
Shoot Oneself | Dir. Reza Goodarzi | 4’22” | Iran

24/6

19:00 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)

«Η παραγωγή στον Ανεξάρτητο ελληνικό Κινηματογράφο» – Εισηγητής: Βασίλης Μαζωμένος

21:00 (Εξωτερικός χώρος)
The Colour of Morning | Dir. Maitreya Sanghvi | 9’33” | Czech
An Angry Knock | Dir. Sarbast Raza Carmiany | 13’07” | Canada
Outcry? | Dir. Yuan Geng Zhang | 9’58” | China
The Sirens still singing | Dir. Ageliki Karadima, Eleftheria Dalla, Dimitra Vallianou, Konstantina Tabouradji, Artemis Griva, Matina Venetiadou, Irini Kanellopoloulou, Danae Arianoutsou, Despina Astraki, Marianthi Tsironi, Tatiana Gotski, Athens High School of Arts | 11’11” | Greece
Heirloom | Dir. Marilyne Lamontagne | 10’39” | Canada
All the things Ι should have said | Dir. Angelos Papadakis | 66’12” | Greece

25/6

19:00 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)

Tears of Blood | Dir. Joshua Clay | 87’ | German
Ugly Mantras | Dir. Varvara Khimicheva | 13’46” | Russia

21:00 (Εξωτερικός χώρος)

Yuro | Dir. Nick Psarros | 5’ | Greece
You promised | Dir. Marco Renda | 08’38” | Italy
The Choice | Dir. Alisa Selishchava | 12’ | Spain
Nostos | Dir. Thodoris Pistiolas | 8’45” | France
The 3rd Contract| Dir. Dionysios Xanthos | 90’34” | Greece
ZOMBIE ΧΩΡΙΟΑΠΟΚΑΛΥΨ | Dir. Dimitris Rallias | 3’ | Greece

26/6

19:00 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)

Bitter Silence | Dir. Freddy D’Elia | 20’00” | Panama
Archive & The Storyteller | Dir. Natasha Marie Rivera | 19’25” | USA
The Final Nail In The Coffin | Dir. Conor Kehelly | 9’50” | Ireland

Gimp and the Hitman – προβολή αποσπάσματος και Q & A με τον σκηνοθέτη | Dir. Dimitris Rafttopoulos | 5’ | Greece (εκτός συναγωνισμού)

Expectations | Dir. Ermioni Politidou | 5’24” | Greece (εκτός συναγωνισμού)

21:00 (Εξωτερικός χώρος)
Let’s talk | Dir. Elad Mukades | 18’18” | Israel
Father | Dir. Steven Gekas | 19’49” | Greece
Operation Star | Dir. Vasilis Tsikaras | 102’ | Greece

27/6

19:00 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)

The Meaning Of A Ritual | Dir. Natalie MacMahon | 84’ | Germany
Where Are You? or Struggles of an Industrial Object | Dir. Halil Sayıntürk | 15’42” | Turkey

21:00 (Εξωτερικός χώρος)
Happy Birthday | Dir. Naya Filaou | 3’58” | Greece
Look At The Stars | Dir. Aris Kouvaras | 11’34” | Greece
Astro Gorilla | Dir. Vasilis Kalemos | 14’15” | Greece
Pink Mountain | Dir. Thomas Kunstler | 08’25” | Greece
Xenia | Dir. Alexander Kakouris | 10’ | Greece
On My Way | Dir. Ho Ching Fong | 28’06” |Hong Kong
Silent Victims | Dir. Amirhosein Saghafi | 72’ | Iran

28/6

17:30 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)

Nine Sentimeters | Dir. Kirill Loginov | 18’55” | Russia
Wingka | Dir. Ernesto Garrat Vines | 17’ | Chile
Perpetual Search | Dir. Gopal Shivakoti | 13’17” | Nepal
Would you rather be alone? | Dir. Victor Ridley | 21’32” | Belgium
Thirty2 | Dir. Tim Luna | 8’18” | Germany
NO TELL! | Dir. Darwin Reina | 13’36” | Sweden

19:00 (Αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Υμηττού)
Προβολή του ντοκιμαντέρ της Άντας Πίτσου “Αποχαιρετισμός: Ξαφνικά η μνήμη άρχισε να θυμάται”. Θα ακολουθήσει Q&A.

21:00 (Εξωτερικός χώρος)
Joy | Dir. Manolis Levedelis | 5’ | Greece
Love You Forever | Dir. Ismar Vejzovic | 05’10” | Bosnia and Herzegovina
One and a half | Dir. Odysseas Spyropoulos | 20’ | Greece
10 | Dir. Faryad Khosravyani | 1’16” | Iran
Mrs. X | Dir. Ntora Kazantzidi | 10’41” | Greece
The Summer that Never Grew Old |Dir. Spyros Mavraganis | 15’31” | Greece
Shelter Kingdom | Dir. Tatiana Rakhmanova | 85’ | Russia

29/6

19:00

(Εξωτερικός χώρος)

Μουσικό μέρος – WERA (Τσέλο, Φωνή)

Ειδικές προβολές:

The Supper of 200 years | Dir. Efi Meravoglou, Pavlos Mavrikidis | 5’44” | Greece (εκτός συναγωνισμού)
Caged | Dir. Orestis Rouskas | 20’ | Greece (εκτός συναγωνισμού)

Απονομές

Μουσικό μέρος – Natalia Corvington (Classic , 80s ,90s and Pop new and old)

Τοποθεσία: https://maps.app.goo.gl/ujdi3Qw4CZfiyLsy6

Χορηγοί:

Mastiqua, Pizza Fan, Τυπογραφική, Γεράνι, Kirki Beers, Η Λιχουδίτσα, Cava di Patsi, 33, Mostra Graphic Arts, Παγόπολις, My Sun Care, Press Metal Ike, Sweet Line

Χορηγοί Επικοινωνίας:
Attica TV, Sto Kokkino 105.5, 99.4 Πόλις, E-radio , Edaily, Keysmash, Greek Affair, Gr News, 7 Nea, tromaktiko, Ysterografo, My Portal, Agrinio24

Οργανωτική επιτροπή:

Γιώργος Κάλτσας, Ισαβέλλα Αναστασίου, Κώστας Σαμάντης, Δημήτρης Καδής, Αριστέα Ανύση, Στεφανία Μακριαλέα, Ερμιόνη Πολιτίδου

Σχετικά Άρθρα

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας. Συνεχίζοντας την περιήγησή σας, δίνετε την συγκατάθεσή σας για την χρήση των cookies. Aποδοχή

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com