Basket League: Ο αήττητος Παναθηναϊκός νίκησε και τον Άρη

Τελικό αποτέλεσμα 65-75 στο Αλεξάνδρειο

by Times Newsroom

Την 6η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές της Basket League  πήρε ο Παναθηναϊκός. ο οποίος ήταν πίσω στο σκορ με 33-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στον Άρη  στη Θεσσαλονίκη αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε ένα ξέσπασμα, πήρε διψήφια διαφορά και τελικά επικράτησε με 75-65.

Οι Πράσινοι ήταν ανεβασμένοι ψυχολογικά αλλά και κουρασμένοι από τον αγώνα με την Άλμπα στο Βερολίνο για τη Euroleague, γεγονός που φάνηκε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος του οποίου ήταν και πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα όμως, έχοντας πολλές περισσότερες λύσεις στο ρόστερ, αρκούσε ένα δυνατό δεκάλεπτο για να ελέγξουν την κατάσταση και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Οι Γκριγκόνις, Λεσόρ έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους (15-19 στο 11′) αλλά ο Άρης ανέτρεψε εκ νέου        την εις βάρος του κατάσταση και με σερί 7-0 πήγε στο 13’ στο +3 (22-19). Οι ομάδες ήταν ισόπαλες στο 15’ (24-24), με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια στην πορεία. Οι Θεσσαλονικείς έφυγαν, εν τέλει, στ           η δεύτερη περίοδος.

Με τον Λεσόρ να «υπογράφει» τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και τον Βιλντόζα να στηρίζει το έργο του, οι Πράσινοι γύρισαν το παιχνίδι και απέκτησαν «αέρα» 7 πόντων στο 26’ (39-46). Απόσταση, η οποία, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τρίποντο από τον Σλούκα, «ανέβηκε» στο +11 (44-55).

Ο Παναθηναϊκός είχε το +11 και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (46-57) αλλά ο Αρης, με σερί 7-0, πλησίασε στο 33’ στους 4 πόντους (53-57). Ως εκεί όμως… Οι Πράσινοι με δικό τους σερί 2-11 ξέφυγαν στο 37’ με +13 (55-68) και τελείωσαν, ουσιαστικά, με το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75